Tuluhan Kaplan

Ailemle Geziyorum – Konya Kelebek Bahçesi

Okulların sömestre tatiline girmesiyle bulduğum kısa zamanda ailemin yanına Konya’ya gitmeye karar verdim. Memur ailesinde büyüdüğüm için 4-5 yılda bir taşınmak artık benim için sıradan bir durum oldu.
Ailemi arayarak Konya’ya geleceğimi söyleyince annem hemen gezi planlarına başlamış tabii ki. Geldikten birkaç gün sonra kendimi National Geographic katkılarıyla açılan Konya Kelebekler Vadisi’nde buldum. 🙂

Konya’nın merkez ilçelerinden Meram’a yaklaşık 20 dakikalık otobüs mesafesinde olan Konya Kelebek Bahçesi, tropikal yağmur ormanları, Amazon iklimini neredeyse birebir yansıtıyor.

 

Birbirinden güzel kelebekler görebileceğiniz Konya Kelebek Bahçesinde kelebekler hakkında çok çeşitli bilgiler de öğrenebilirsiniz.

 

Amazon ormanlarında yetişen özel çiçeklerin büyüleyici görüntüsü etrafta uçuşan kelebekler ve nemli ılıman iklim sayesinde şehrin boğuculuğundan uzaklaşabilirsiniz.

 

Konya Kelebek Vadisi tropikal iklim ve kelebekler hakkında bilinmeyenlere ışık tutabilmek için yapılmış bir yer. Görevlilerden kelebek yaşamı hakkında bilgi alabilir, kelebekler için önemli olan mineral, vitamin ve hormonlar gibi ilginç bilgileri öğrenebilirsiniz.

 

Az önce bahsettiğim gibi tropikal iklim olur da başka hayvanlar olmaz mı? 🙂 Kelebek Bahçesinde papağanlar da ziyaretçilerin ilgi odağı olmuş.

 

Kelebekler hakkında bu kadar bilgi olur da yaşam döngüleri olmaz mı? Hazırlanan bilgi panosundan çeşitli kelebek türlerinin yaşam döngülerini evre evre görebilirsiniz.

 

Siz de bu güzel tropikal kelebek bahçesini görmek isterseniz, İstanbul’dan Yüksek Hızlı Tren ile Konya’ya 4.5 saatte gelebilirsiniz.
Konya Kelebekler Vadisi Pazartesi günleri kapalı olup, haftanın diğer günleri 09:00 – 18:00 arasında ziyaretçilere açık. Giriş ücreti olarak ise ben gittiğimde Sivillere 15 TL, öğrencilere 10 TL alınıyordu.

Bir sonraki yazımızda buluşuncaya dek hoşçakalın. Görüş, öneri ve şikayetleriniz için aşağıdaki iletişim kanallarından bana ulaşabilirsiniz.

 

 

 

+90(546)853-8814
[email protected]

 

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2023 Tuluhan Kaplan

Theme by Anders Norén