Tuluhan Kaplan

Bojnice Kalesi – Slovakya

Bir yazımda daha merhaba,
Bugün sizlere Erasmus+ kapsamında geldiğim Slovakya’dan yazıyorum.
Ülkemizdeki bazı üniversitelerde olduğu gibi Trnava’da da ekibi bulunan ve Erasmus Öğrenci Ağı olarak bilinen ESN (Erasmus Student Network) grubunun düzenlediği geziye katıldım.

Gezi kapsamında Slovakya’nın Bojnice bölgesine giderek tarihi Bojnice Kalesi’ni gezdik. Şunu diyebilirim ki, Slovaklar gerçekten tarihleri yapılarını en iyi şekilde korumayı başarmış. 🙂

 

Kaleyi gezerken bende tarihi dokusu bozulmadan restore edilmiş gibi bir his uyandı. Burada, sarayın av salonundaki saat ve üzerindeki geyik figürü beni oldukça etkiledi.

 

Kraliyet ailelerinin kullandığı nesneler gerçekten büyüleyici görüntülere sahip. Fotoğrafta sarayda kullanılan en büyük halıyı görebilirsiniz.

 

Madem ki geldik bir de kendi fotoğrafımı çektireyim 😀 Bu sayede İspanyol ve Litvanyalı arkadaşlarımla da hatıram oldu 😛

 

Tabii ki kalede yaşayınca her şeyin en ihtişamlısı yakışır. 😀 Kalenin alt katında bulunan etkinlik salonunun avizesi de son derece ihtişamlı.

 

Kalede bulunan odalardan birisi. Rehberin söylediğine göre, kral ailesi ile bu odalarda vakit geçiriyormuş. Şahsen ben penceredeki insan figürlerine hayran kaldım.

 

İspanyol arkadaşım ile bir fotoğraf da kalenin avlusundan 😀 Avlunun bu köşesinde bir de su kuyusu bulunuyor.

 

Güzel bir gezi ve etkileci bir günden sonra diyebilirim ki, Slovakya’nın önemli kalelerinden kabul edilen Bojnice Kalesi bence görülmeye değer. Eğer sizin de imkanınız olur ve Slovakya’yı gezme fırsatınız olursa Bojnice Kalesi’ni görmenizi öneririm.
Bir yazımın daha sonuna geldik. Umarım yazımı okurken sıkılmamışsınızdır. Bir sonraki yazıda görüşünceye dek hoşçakalın.

 

 

 

+90(546)853-8814
[email protected]

 

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2023 Tuluhan Kaplan

Theme by Anders Norén