Tuluhan Kaplan

Erasmus Maceram #1 – Hazırlıklar

Merhabalar,
Geçtiğimiz yıl ailemin de desteği ile üniversitede “Erasmus Öğrenci Hareketliliği” programına başvurdum. Size bu blog serisinde Erasmus maceramı anlatmaya çalışacağım.
İlk olarak bu yazımda sizlere başvuru sürecinden başlayarak, yazılı – sözlü sınav ve sonuçlara göre hibe dağılımını anlatacağım.
Hazırsanız Başlayalım…

Erasmus Sınav Başvurum
Üniversitemin web sitesinde yapılan duyuruda “6-16 Mart 2018 tarihleri arasında Erasmus sınavına girmek isteyen öğrencilerin Erasmus Ofisine başvurmaları” istenmişti. Ben de biraz da ailemin desteği ile başvurmaya karar verdim.
Erasmus’a başvurmak için sadece “Erasmus Application Formu”nu doldurmam yeterli olmuştu. Bir de bu forma “transkript” eklemiştim.

 

Araştırmalarımda Erasmus için birçok üniversitede bu iki evrağın, başvuru için yeterli olduğunu okudum. Belki başka üniversiteler ek belgeler isteyebilir.
Başvurular birçok üniversitede Şubat ayı sonu Mart ayı başı dönemlerde başlıyor. Üniversitenizin Erasmus başvurularını web sitesinden takip edebilirsiniz. Ya da en kesin bilgi için -benim yaptığım gibi- ara ara Erasmus koordinatörüne uğrayarak bilgi alabilirsiniz.
Forma ek olarak istenen transkripte değinmek gerekirse; not ortalamanızın 2.20 – 2.50 civarı ya da üstü olması gerekiyor. Her okulun istediği ortalama farklı oluyor bu sebeple en kesin bilgiyi okulunuzdan öğrenebilirsiniz.

 

Erasmus Yazılısı
Yazılı sınavın tarihi ve yapılacağı sınıflar yine okulun web sitesinden duyurulmuştu. Yazılı sınavda genel İngilizce soruluyor. 80 soruda “reading” paragrafları, “writing” ve bolca “gramer” sorusu oluyor. Biraz da “vocabulary” denilen kelime anlamı bilgisi soruları ile test sınavını yapıyorsunuz.
Erasmus ile yurt dışına gidebilmek için, Yazılı sınavın ardından bir de sözlü mülakata giriyorsunuz. sözlü mülakata girebilmeniz için; benim üniversitemde 50 ve üzeri bir not almanız isteniyor.
ÖTe yandan bazı üniversitelerde yazılıdan en az 65-70 civarı not alınması gerektiğini söyleyen arkadaşlarım oldu. yine en kesin bilgiyi kendi üniversitenizin erasmus koordinatörlerinden öğrenebilirsiniz.

 

Sözlü Mülakat
Yazılı sınavdan yaklaşık 10 – 12 gün sonra sözlü mülakatA katılmaya hak kazananların listesi duyuruldu. Daha sonra üniversitenin web sitesinde sözlü mülakat tarih ve saati açıklandı.
Erasmus’a gitmek isteyenlerin bu sınav/mülakat takvimlerini çok iyi takip etmeleri büyük önem arz etmektedir. çünkü bu sınavlara katılmadığınız takdirde hiçbir şekilde erasmus’a gidemezsiniz. ancak 1 yıl sonra yapılan sınavlara katılabilirsiniz.
Sonuçta bu sınavlara katılmamanız ya da kaçırmanız durumunda erasmusunuz 1 yıl gecikecektir.

Sözlü Mülakat soruları
Erasmus’a gitmek isteyen her öğrencinin aklındaki sorulardan biri de bu konudur. “Yazılıda ve mülakatta nasıl sorular soruluyor?”
İlk başta herkes gibi ben de merak ediyordum; ne sorulur, hazırlık gerekir mi, sorulara uygun cevaplar neler? Size şunu söyleyebilirim, mülakattan korkmaya hiç gerek yok.
bana Sorulan sorular Şöyleydi;
  • Bize kendinden bahset?
  • Yeni Medya Bölümü ne yapar? Bize okuduğun bölümü tanıt.

 

Mülakatta soru soran hocanın o anlık ruh hali, çevresiyle ilişkisi vb. faktörlere bağlı olarak çok çeşitli sorular sorulabilir.

 

Kendinizi ifade edebilecek kadar İngilizce konuşabiliyorsanız bir sorun olacağını düşünmüyorum. Şimdiye kadar kendi okulumda ya da çevremde sözlü mülakattan geçemeyen duymadım. Sözlü mülakattan düşük not alırsanız en fazla olabilecek durum, hibesiz olarak erasmusa gidersiniz.

 

 

Erasmus Notu nasıl hesaplanıyor?
Erasmus sınavından aldığınız not hesaplanırken üç not dikkate alınıyor;
  • Yazılı Sınav Notunuz,
  • Sözlü Mülakat Notunuz,
  • Son Döneme ait Genel Not Ortalamanız.
Bu üç notun ortalaması alınarak tüm adaylar yüksek nottan düşük nota sıralanıyor. Bu sıralamaya göre, üniversiteden üniversiteye değişmekle beraber, ilk 10 – 12 kişiye hibe veriliyor.
Hibe dağıtımı ve hibe alma ile ilgili detayları bir sonraki yazımda sizler ile paylaşacağım.

 

BİR SONRAKİ YAZIMDA GÖRÜŞÜNCEYE DEK HOŞÇA KALIN… SORULARINIZ, GÖRÜŞ, ÖNERİ VE YORUMLARINIZ İÇİN SİZ DE AŞAĞIDAKİ YOLLARDAN BENİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.

 

 

 

+90(546)853-8814
[email protected]

 

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2023 Tuluhan Kaplan

Theme by Anders Norén