Tuluhan Kaplan

Erasmus Maceram #4 – Çıktım Slovakya Yollarına

Merhabalar,
Bugün sizlere Erasmus Öğrenci Değişim Programı ile tüm evraklarımı tamamlamış ve yola çıkmışken yazıyorum. Bu yazımda sizlere Erasmus için gittiğim Trnava şehrine ulaşımdan bahsedeceğim.
Hazırsanız başlayalım…

 

Havalimanına gitmeden önce tüm evraklarımın eksiksiz olduğundan emin olmak için tekrar kontrol ettim. Pasaport, uçak bileti, kabul mektubu ile hibe yazısının orjinal asılları, apostilli sicil kaydı ve diğer önemli belgelerin yanı sıra; banka ve kredi kartlarının da tamamlanması ile hazırdım.

 

Biletimi Sabiha Gökçen – Viyana olarak aldığım için, sabah 9.45 gibi babam ile beraber havalimanındaydık. Uzun süre görüşemeyeceğimiz için babam bana eşlik etmek istedi. Pasaport kontrolünden geçtikten ve iki saatlik uçuştan sonra Viyana’ya ulaştım.

 

Alternatif Ulaşım Yolları
Slovakya’ya ya da Trnava’ya gitmek isteyen arkadaşlar için birkaç alternatif yol önerebilirim. Slovakya’da Erasmus yapacak arkadaşlar uçak biletlerini şu havalimanlarına alabilirler:
1. Bratislava, Slovakya

Slovakya’daki iki havalimanından ilki burası. Türkiye’den direk uçuş bulmak neredeyse imkansız. Bulduğum hemen her uçuş aktarmalıydı. Buradan taksi ya da otobüs ile Bratislava şehir merkezine gitmeniz mümkün. Otobüsle yaklaşık yarım saat sürdüğü söyleniyor. Otobüs bileti ise 90 cent.

 

2. Viyana, Avusturya

Bu yol benim de tercih ettiğim yol. Sabiha Gökçen’den Viyana’ya direk uçuşlar haftanın her günü mevcut. Viyana havalimanına indikten sonra iki farklı yol seçebilirsiniz. Benim gibi metro hattını kullanarak Viyana Tren Garına gidip, oradan Bratislava’ya aktarma yapabilirsiniz.

Ya da Viyana havalimanının çıkışında bulunan otobüs garının 4 ve 5. pERonlarından kalkan otobüsler ile Bratislava’ya geçebilirsiniz. Otobüs biletleri firmaya göre 5-7€ civarında değişiyor. Otobüs ile ulaşım yaklaşık 2 saat sürüyor.

 

3. Kosice, Slovakya

Slovakya’daki diğer havalimanı seçeneğiniz Kosice. Şahsen ben Kosice havalimanına çok sıcak bakmıyorum çünkü Kosice ile Bratislava arası tren ve otobüs aktarması ile yaklaşık 8-9 saat sürüyor. Eğer imkanınız var ise başka alternatifleri kullanmanız zaman tasarrufu sağlayacaktır.

4. Budapeşte, Macaristan

Alternatif bir diğer rota ise Budapeşte havalimanı. Budapeşte’den Bratislava’ya otobüs aktarmalı tren kullanarak yaklaşık 4.5 saatte gelmek mümkün.

 

Viyana havalimanının içinden direk olarak tren istasyonuna ulaşım mevcut. Metro ile ilk önce Viyana Merkez Tren Garı’na geçiyorsunuz. Daha sonra oradan Bratislava Tren Garı’na giden trene aktarma yapıyorsunuz. Slovakya’nın başkenti Bratislava’dan ise Trnava şehrine giden trene aktarma yapmanız gerekiyor. Tren ile ulaşım yaklaşık 15-20€ kadar, hareket saatlerine göre bilet fiyatları 2-3€ değişebiliyor.

 

Slovakya’nın başkenti Bratislava’ya yaklaşık 35 dakika mesafede bulunan Trnava’ya akşam 20.40 gibi ulaştım. Trenlerde yaşadığım birkaç aksaklıktan dolayı planladığımdan 1 saat kadar geç de olsa şehre geldim.

 

Bir sonraki sabah hemen şehri keşfetmek için geziye çıktım. Merkezde “Old Town” denilen eski şehir etrafında kurulmuş, daha çok Türkiye’deki kasabaları anımsatan bir şehir Trnava. Şehrin genelinde eski yapıların dokusu korunarak restore edilmiş dükkanlar görmek mümkün.

 

Şehirde genel olarak 3-4 tane AVM tarzında büyük dükkan var. En bilineni “City Arena” isimli Spartak Trnava Stadında bulunan AVM. Market alışverişi için dört farklı market bulunuyor. Orta Avrupa’da çok olduğu söylenen Tesco, Almanya menşeili Billa, yine Alman kökenli Lidl ve Slovakya ile Çek Cumhuriyeti’nde çok tanınan Kaufland.

 

Oda arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla Slovakya’da şehirler çok hareketli değilmiş. En hareketli şehir olarak başkent Bratislava’yı söylüyorlar. Bakalım zamanla göreceğiz.
Bir yazımın daha sonuna geldik. Erasmus Maceram serisinin bir sonraki yazısında görüşünceye dek hoşçakalın.

 

 

+90(546)853-8814
< [email protected]

 

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2023 Tuluhan Kaplan

Theme by Anders Norén