Tuluhan Kaplan

Erasmus Maceram #5 – Trnava, Slovakya

Trnava’dan, Slovakya’dan herkese merhabalar 🙂 Bugün Trnava’daki beşinci günüm. Sizlere biraz biraz Trnava’daki yaşamdan bahsetmeye çalışacağım. Hazırsanız başlayalım.

 

 

Trnava, Slovakya’nın en büyük 8 – 9 şehirinden birisi olarak kabul ediliyor. Her ne kadar büyük denilse de ilk gözlemlerimden ve İstanbul’dan sonra, oldukça sessiz ve küçük bir yer gibi geldi. Genel olarak Trnava’da 2 ya da 3 tane büyük alışveriş merkezi var. Bunlardan en büyüğü diyebileceğim City Arena’da tanınmış mağazalar görmek mümkün.

 

 

Trnava’da ulaşımı oldukça sevdim. Genel olarak şehir içinde hemen her yer yürüme mesafesinde. Tabi ki yürümek istemezsenizde taksi fiyatları oldukça ucuz. Trnava’nın bir ucundan diğerine 2.5-3€ gibi bir fiyata taksi ile gidebilirsiniz. Şehir değiştirmek için en kolay yol ise demiryolu ulaşımı. Slovakya’nın başkenti Bratislava’ya tren ile 40-45 dakikada gitmek mümkün. Bilet fiyatları duyduğuma göre Bratislava’ya 2.5-3€ civarında. Ama öğrencilere verilen ISIC kart ile trenler ücretsiz kullanılabiliyor.

 

 

Burası en büyük birkaç AVM’den sayılan Tesco Galeria 🙂 Burada ihtiyacınız olabilecek hemen her şeyi bulmak mümkün. Erasmus öğrencilerine verilen yurt odasında gerekli eşyalar mevcut, fakat tabak, çatal gibi mutfak eşyaları hijyen gerekçesi ile yok. Yakında buradan iyi bir ev alışverişi yapmam gerekecek.

 

 

Bizim Türk mutfağı düşünüldüğünde, Trnava’da ya da genel olarak Slovakya’da yemek kültürü biraz yetersiz kalıyor. Pizza ve çorba en çok bulabileceğiniz yemeklerden. Ayrıca Slovakya’da en bilinen çorba “sarımsak çorbası”ymış. Yeni tanıştığım ve Trnava Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan arkadaşım Yasin’in anlattığına göre Slovakya’nın en ünlü yemeği “Haluski”. Anladığıma göre makarna ve et karışımından oluşan bu yemek bizdeki mantıya benziyor. Fırsat bulursam bu yemeği deneyebilirim.

 

 

Yasin yüksek lisans yaptığı için 1.5 yıldır Trnava’daymış. Hal böyle olunca sormadan edemedim “Hiç Türk restoranı yok mu?” Tabi ki var. Yasin ile Trnava’da tüm Slovakların döner yediği Or-ke Kebap’a gittik. Sadece 4€ ile doya doya döner yedik 😀 Bir şaşırtan süpriz de dükkan sahipleri Makedon Türk’ü çıktı; Slovakya gibi SSCB’den dağılıp, genel halkın çok İngilizce konuşamadığı bir yerde Türkçe konuşan birilerini bulmak beni çok mutlu etti. Anlaşılan burayı sık sık ziyaret edeceğim 😀

 

 

Hem ortama alışmak hem de arkadaş çevresi yapmak için sık sık dışarı çıkıyoruz. Arkadaşlarımın söylediklerine göre arada bir Trnava Meydanı’nda etkinlikler de oluyormuş. Bu fotoğrafta da bir etkinliğe geldik. Bir ilkokul kent meydanında gösteri yapıyor. Normal bir okulun şehir merkezinde böyle bir gösteri düzenlemesi açıkçası beni şaşırttı ya da belki ben alışık değilimdir.

Trnava genel olarak böyle 🙂 Hayat tarzımızın farklı olmasından mıdır bilmem ama bence pek gençlere uygun bir şehir olmayabilir. Genel olarak sessiz sakin bir ortam hakim, belki emekliler için ideal olabilir. Bakalım yaşayıp göreceğiz 😀
Böylelikle yazımın da sonuna geldik. Bir sonraki Erasmus Maceram yazısında sizlere “yurt dışında para çekmek” konusunu anlatacağım. Şimdilik hoşçakalın, sağlıcakla kalın.

 

 

+90(546)853-8814
[email protected]

 

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2023 Tuluhan Kaplan

Theme by Anders Norén