Tuluhan Kaplan

Erasmus Maceram #6 – Yurtdışında Nasıl Para Çekilir?

Bir başka “Erasmus Maceram” yazısından daha merhabalar 🙂 Bugün sizlere yurt dışında para çekme konusundan bahsedeceğim. Hangi bankalar anlaşmalı, oranlar ve komisyonlar ne kadar, hangi işlemler yapılabiliyor? Hepsi ve daha fazlası bu yazımda. İsterseniz başlayalım.
Öncelikle Slovakya’dan başlayacağım ve daha sonra da genel Avrupa ülkelerinden bahsedeceğim. Avrupa’nın çoğu ülkesi gibi Slovakya’da da kredi kartı kullanılıyor fakat duyduğum kadarıyla insanlar faiz ödemek istemediğinden bankamatik kartı ile taksitsiz ödemeyi tercih ediyorlar.
Slovakya’da da ülkemizde olduğu gibi “temassız ödeme” oldukça yaygın. Marketlerde sık sık “kartu prosim” yani ‘kartla lütfen’ ya da “platba kartu” yani “kartla ödeme” cümlelerini duymak mümkün. Kart kullanarak ödeme yapan hemen herkesin temassız ödeme yapması da son derece ilgimi çekti. Çünkü Türkiye’de genel olarak 60-65 yaşındaki büyüklerimiz daha kredi kartı ile ödeme yaparken zorlanıyorken, Slovakya’da bu yaştaki insanların temassız ödemeyi öğrenmesi şaşırtıcı.
Peki bunlar güzel de Slovakya’da yada diğer Avrupa ülkelerinde nasıl para çekilir? Faiz, komisyon ve diğer ücretlendirmeler nasıldır?
Bunlardan önce sizlere basitçe Türk bankalarının yurt dışı para çekme işlemlerindeki ücretlerden bahsedeyim. Yurt dışında rastgele bir ATM’den örneğin 100€ para çekmeye kalktığınızda banka hesabınıza şu ücretler yansıtılır. Günlük € kurundan 100€ karşılığı Türk Lirası; yabancı ATM ücreti ortalama 3€; bunlara ek olarak bazı bankalarda bu tutarın (103€) Türk Lirası karşılığının %7-%10’u kadar ₺ tutarı (7-8€ kadar) işlem masrafları adıyla alınabiliyor. Yani eğer Türk bankanızın yurt dışında anlaşmalı olduğu bir banka vb. yoksa 100€ para çekmek için yaklaşık 10€ masraf yapmış oluyorsunuz. Tabi miktar arttıkça bu ücret de artıyor.
Erasmus’a gelirken yurt dışı banka işlemleri hakkında hiçbir bilgim yoktu 🙂 Slovakya’ya geldiğimin üçüncü yada dördüncü günü para çekmem gerekti ve hibe yattığı için Albaraka Türk bankasının kartı ile “Slovenská sporiteľňa” bankasına ait bankamatikten 10€ para çektim. Çekerken Slovak bankası “İşlemden ‘2.5€’ kesilecek kabul ediyor musunuz?” diye sordu, “Ano” diyerek evet seçtim.

Buraya kadar her şey normal 🙂 Fakat daha sonra Albaraka’nın mobil uygulamasını açtığımda şaşırtıcı bir durumla karşılaştım  😕
Çektiğim 10€’luk işlem için uygulamada 2 farklı kalem yazılıydı. ilk olarak 12.5€ tutarında bir işlemin Türk lirası karşılığı; yani çektiğim 10€ ile atm kullanım ücreti 2.5€ gösteriliyordu. fakat bunun yanında ikinci bir işlem olarak 7.8 TL tutarında “yurt dışı işlem ücreti” adında bir kalem daha bulunuyordu.
Yani 10€ çekmek için döviz kuru 63 TL yerine toplamda 73 TL ödemiş oldum.Bu durum canımı sıktı ve tanıştığım çocuklarla konuşurken Yasin’in oda arkadaşı olan Deniz “Neden Yapı Kredi kullanmıyorsun? Unicredit ile anlaşmalı.” dedi.

Bu konuşmadan sonra Türk bankalarını araştırdım ve şu sonuçlara ulaştım. Yurt dışında Erasmus ya da turistik gezi için gidecekseniz eğer, Yapı Kredi ve TEB bankalarına ait kartları kesinlikle yanınızda bulundurun. Yapı Kredi bankasının Avrupa’da UniCredit bankası ile anlaşması bulunuyor. Bu anlaşma ile Yapı Kredi bankamatik kartını kullanarak ek ücret ödemeden para çekebilirsiniz 😀
Bununla birlikte ufak bir hatırlatma yapmalıyım ki; eğer para çekecekseniz Türkiye’de bankaların açık olduğu saatlerde işlem yapmanız daha iyi olacaktır. Yapı Kredi ile UniCredit bankamatiklerinden para çekerken eğer Türkiye’nin mesai saatlerinde işlem yaparsanız anlık döviz kurunun Türk Lirası karşılığı hesabınıza yansıtılıyor. Eğer ki mesai saatleri dışında yani Türkiye saati ile saat 17.00’dan sonra işlem yaparsanız, günlük döviz kurunun %3 fazlası ile işlem yapıyorsunuz.
Örnek vermek gerekirse mesai saatinde 100€ çekerseniz 100€x5,95₺=595 Türk Lirası olarak hesabınıza yansıyor. Eğer ki mesai saati dışında para çekerseniz günlük kur 5,95₺ %3 fazlası olan 0,17₺ fark ile 6,12₺ üzerinden işlem yapıyorsunuz. Yani 100€ için 612₺ ödemiş oluyorsunuz. Bunun dışında hiçbir ekstra masraf yansıtılmıyor. Sonuçta Türkiye’nin mesai saatlerinde para çektiğiniz sürece hiçbir masraftan etkilenmiyorsunuz 🙂

 

Yurt dışında para çekmek konulu yazımın sonuna geldik. Yurt dışına seyahat edecek yada Erasmusa gidecek öğrenci arkadaşlarımın aklındaki sorulara az da olsa yanıt vermiş olmayı umuyorum. Bir sonraki yazımda görüşünceye dek hoşçakalın.
Görüş, öneri ve şikayetleriniz için aşağıdaki yollarla bana ulaşabilirsiniz.

 

 

+90(546)853-8814
[email protected]

 

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2023 Tuluhan Kaplan

Theme by Anders Norén