Tuluhan Kaplan

Tarihin İzinde – Tarih ve Gezi Programı

Bugün üniversitede bir dersim olan “Video Kamera” dersi için oluşturduğumuz ekipteki arkadaşlarımla beraber ‘final’ ödevi olarak tarih ve gezi tarzında bir program çektik.

 

Hocamızın program isteği üzerine, temel bir televizyon programında kullanılan giriş jeneriği (intro) üzerine çalışmaya başladım. Bu sırada diğer ekip arkadaşlarım ise programa konu olabilecek işletmeler ile iletişim kurmaya çalıştı. Ekip arkadaşlarımla aldığımız ortak karar sonucunda programımızın da içeriğine uygun bir şekilde “Tarihin İzinde” isminde fikir birliği sağladık.

 

İntro’dan sonra programın geneline uygun, modernize ve sade bir tasarım ile KJ bantlarını (alt bilgi bantları) hazırlamaya başladım.

 

KJ bantları eskiden daha sabit ve videoda göze batan tarzlarda kullanılırken, son dönemlerde daha sade, dikkat dağıtmayan tarzlarda ve hareket odaklı KJ bantlar kullanıldığını fark ettim. Bunun üzerine daha sade, minimalize bir KJ tasarladım.

 

“Tarihin İzinde” programımızın hazırladığımız bölümünde ekip arkadaşlarımdan Muaz Emin Ayyıldız’ın bir tanıdığı aracılığı ile iletişim kurduğumuz Sefa Beyin işlettiği “Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi”ni konu aldık.

 

Çengelköy’de deniz kenarında, nispeten sessiz ve ailelere uygun olan Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi sakin bir hafta sonu geçirmek isteyenlere güzel bir ortam sunuyor. Çay Bahçesi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve ulaşım yollarını öğrenmek için aşağıdan “Tarihin İzinde” programımızı izleyebilirsiniz.

 

Bu ödevde çalıştığım ekip arkadaşlarım; programı hazırlayan ve sunan Muaz Emin Ayyıldız’a, kameralarda bana yardım eden Bertuğ Bingöl ve M. Talha Yazıcı ile müzik seçimleriyle destek olan Sebahattin Taşıyan’a sonsuz teşekkürü bir borç bilirim.

 

Bir sonraki yazımda görüşünceye dek hoşça kalın… Sorularınız, görüş, öneri ve yorumlarınız için siz de aşağıdaki yollardan benimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

+90(546)853-8814
[email protected]

 

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2023 Tuluhan Kaplan

Theme by Anders Norén