Tuluhan Kaplan

Viyana Gezisi – Avusturya

Erasmus Öğrenci Ağı (ESN) etkinlikleri sayesinde tanıştığım Türk arkadaşım Beşir ile bu haftasonu Viyana’yı gezmeye karar verdik. Planımız öncelikle Türk mahallelerinde alışveriş yapmak daha sonra gezilecek yerleri görmekti. Bu sebeple ilk önce 10. Viyana ve 16. Viyana’ya gittik.

 

Avusturya’nın başkenti Viyana’da eski Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ndan kalan çok sayıda saraylar ve önemli binalar mevcut. Biz de biraz alışverişten sonra gezimize bu önemli saraylardan başladık.

 

Belvedere Sarayı, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminden kalma bir yapı. Günümüzde turistlerin ziyaret akınına uğrayan saray, yapıldığı dönemde kraliyet ailesinin yaz aylarını geçirdiği yerlerden biriymiş. Önünde devasa bir süs havuzu bulunan sarayın kapılarından bile ihtişamı belli oluyor.

 

Belvedere Sarayı’ndan sonra gezeceğimiz diğer yerleri belirleyerek yola çıktık. Viyana’daki binaların çoğu, eski binanın üzerine restorasyon yapılarak inşa edilmiş ve tarihi yapısı korunmaya çalışılmış. Yolda yürürken bu durumda bir çok bina, kilise ve şapel görmek mümkün.

 

Çeşitli binalarda, kiliselerde birçok yerde bu tarz heykeller görebileceğiniz bir şehir Viyana. Çeşitli aslan heykellerini sıkça saray çevrelerinde görebilirsiniz. Tahminlerime göre, galiba aslan imparatorluğun koruyucusu olarak tasvir edilmiş. Bu durum hakkında kesin bilgi bulamasam da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ndan kalma yapıların neredeyse tamamının çevresinde aslan içeren heykeller bulmak mümkün.

 

Beşir ile Viyana sokaklarını gezerken bir sokak müzisyenini dinleme fırsatı da bulduk. Metro çıkışında bulunan ve saksafon çalan abimiz dinleyenlerin gününe renk katıyor 🙂

 

Viyana’daki bir diğer önemli saray olan Schönburnn Sarayı da geniş ve heykellerle dolu bahçesi ile tanınıyor. Gelen ziyaretçiler, döneme ait heykelleri gezerken hafif esen bahçede serinleme fırsatı da buluyor.

 

Schönburnn’a gelip de fotoğraf çektirmemek olmaz. Gelen herkes gibi ben de bir foto çektirdim 🙂 Ayrıca eğer merak edip girmek isterseniz sarayın içinde bir de imparatorluk dönemine ait sergi bulunuyor. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nu merak edenler sergide o dönemde kullanılan eşyaları görme fırsatı bulabilir.

 

Avusturya’nın başkenti Viyana’dan şimdilik bu kadar. ESN ağının etkinlikleri ile tanıştığım Beşir arkadaşımla çok güzel vakit geçirdik. Ayrıca 10. Viyana’da “Favoriten” bölgesinde birçok Türk ile tanışma fırsatı bulduk. Benim için harika bir deneyim oldu.

 

Bir sonraki yazımda görüşünceye dek hoşça kalın… Sorularınız, görüş, öneri ve yorumlarınız için siz de aşağıdaki yollardan benimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

+90(546)853-8814
[email protected]

 

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2023 Tuluhan Kaplan

Theme by Anders Norén